ŞarkıHaberleri

SİNEMASAL FİLM OKUMALARI - İSMAİL DOĞU

Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği BÜSAM atölyeleri çerçevesinde iki haftada bir olmak üzere, KCETAŞ'da 12 derslik bir seminer dizisinin şeklinde eğitim verilecek. Bu atölye çalışmasını yürütecek olan İsmail Doğu, çok uzun zamanlar boyunca, üniversitelerde, kültür sanat merkezlerinde, vakıf ve derneklerde de film okumaları, senaryo çalışmaları hususunda dersler vermiştir.

Film okuma, bir filmi hem içerik hem teknik açıdan ele alarak tüm yönleriyle inceleme ve nüfuz etme faaliyetidir. Yönetmenin kendi kültürel kodlarından hareketle film dilini oluşturabilme ve bunu beyaz perdeye aktararak izleyiciye sunma konusundaki amacını ve başarısını derinlikli bir biçimde analiz etmeyi öngörür. Filmin hangi konuyu nasıl ve niçin ele aldığı ile ilgili ipuçlarını yakalar, şifrelerini çözer. Ele aldığı çerçeve içerisinde mekanı, zamanı, plastizeleri, kamera açılarını,  İmgeler ve imgeler arası ilişkileri deşifre ederek yönetmenin bakışaçısını keşfetmeyi sağlar. Yönetmenin sunduğu filmin dayatma ya da sorgulama tercihlerinden hangisini içerdiğini belirleyerek tüm bu işaret taşları vesilesiyle izleyiciyi bir eleştiri ya da keşif yolculuğuna çıkartır.

Film sadece seyirlik değil, okumak ve yorumlamak içindir. Yönetmenin zihin dünyası çerçevesinde gerçekliği bir dayatma ya da sorgulama içinde bırakması karşısında izleyicinin aktif ya da pasif bir konumda kalıp kalmaması tamamen bu okuyuşa bağlıdır. 
Sizleri bu atölye çerçevesinde yedinci sanat olarak nitelendirilen sinemanın geçmişten ve günümüzden, ülkemizden ve diğer coğrafyalardan örneklerle büyülü atmosferini çözümlemeye davet ediyoruz. 

Kayserililerin de yakından tanıdığı, Türkiye genelinde çok önemli çalışmalara da imza atmış olan, İsmail DOĞU Film Okumaları atölyelerinde katılımcılara eğitimler verecek. Eğitim sonunda katılım belgesi de verilecektir.

 

şarkı dünyası

sarkidunyasi.com.tr adresinde yer alan haberlerin iktibas edilirken kaynak gösterilmesini bekleriz.
Sitemizde yer alan haberin telif hakları HT Bilisim firmasına aittir, kaynak gösterilmeden ve link verilmeden iktibas edilemezler.
Bu içeriğin kullanımıyla ilgili yasal yükümlülükler kullanıcıya aittir.